Η παρουσία των μεταναστών ως παράγοντας μεταβολής της λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου : απόψεις εκπαιδευτικών
Η παρουσία των μεταναστών μαθητών στο ελληνικό δημοτικό σχολείο είναι ένα ζήτημα που βρίσκεται ακόμη και σήμερα στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος πολλών εκπαιδευτικών καθώς και πλήθους πολιτικών φορέων. Κι αυτό διότι ο αριθμός των μεταναστών που φοιτούν στα ελληνικά σχολεία δείχνει να αυξάνεται, γεγον...
Κύριος συγγραφέας: | |
---|---|
Άλλοι συγγραφείς: | |
Γλώσσα: | Greek |
Έκδοση: |
2022
|
Θέματα: | |
Διαθέσιμο Online: | http://hdl.handle.net/10889/15897 |
id |
nemertes-10889-15897 |
---|---|
record_format |
dspace |
institution |
UPatras |
collection |
Nemertes |
language |
Greek |
topic |
Μετανάστες Δημοτικό σχολείο Απόψεις εκπαιδευτικών Κρατική μέριμνα Immigrants Primary school Teachers' views Government care |
spellingShingle |
Μετανάστες Δημοτικό σχολείο Απόψεις εκπαιδευτικών Κρατική μέριμνα Immigrants Primary school Teachers' views Government care Χαντζή, Χριστίνα Η παρουσία των μεταναστών ως παράγοντας μεταβολής της λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου : απόψεις εκπαιδευτικών |
description |
Η παρουσία των μεταναστών μαθητών στο ελληνικό δημοτικό σχολείο είναι ένα ζήτημα που βρίσκεται ακόμη και σήμερα στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος πολλών εκπαιδευτικών καθώς και πλήθους πολιτικών φορέων. Κι αυτό διότι ο αριθμός των μεταναστών που φοιτούν στα ελληνικά σχολεία δείχνει να αυξάνεται, γεγονός που συνιστά τον επαναπροσδιορισμό των σχολικών και εκπαιδευτικών διαδικασιών και στόχων. Σκοπός της παρούσας έρευνας, λοιπόν, αποτελεί η διερεύνηση των απόψεων διαφόρων εκπαιδευτικών σχετικά με τη μεταβολή του τρόπου λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου έπειτα
από την έλευση των μεταναστών. Τα επιμέρους θέματα προς διερεύνηση αφορούν στις σχέσεις μεταξύ γηγενών μαθητών και μεταναστών μαθητών, στο κατά πόσο είναι συνεπής η φοίτηση των μεταναστών στο σχολείο αλλά και στην κρατική μέριμνα σχετικά με την παροχή των κατάλληλων εκπαιδευτικών εφοδίων και το αν θα μπορούσαν να γίνουν ορισμένες ενέργειες ούτως ώστε οι μετανάστες μαθητές να εγκλιματιστούν στο καινούριο περιβάλλον και να ενσωματωθούν. Για να υλοποιηθεί η έρευνα πραγματοποιήθηκαν ημιδομημένες συνεντεύξεις σε 10 εκπαιδευτικούς δημοτικής εκπαίδευσης, με τους περισσότερους να εργάζονται σε σχολεία της Αθήνας. Τα αποτελέσματα της έρευνας έδειξαν ότι, σε γενικές γραμμές, οι σχέσεις γηγενών και μεταναστών βρίσκονται σε ένα καλό
επίπεδο χωρίς ιδιαίτερες εντάσεις όπως τις προηγούμενες δεκαετίες. Από την άλλη, θα ήταν απαραίτητο το κράτος να εφοδιάσει του εκπαιδευτικούς με τα κατάλληλα εργαλεία ούτως ώστε να βοηθήσουν ουσιωδώς τους μετανάστες μαθητές κι ότι οι μετανάστες μαθητές – συγκριτικά με το παρελθόν που φοιτούσαν για μικρό χρονικό διάστημα – αρχίζουν να παρακολουθούν όλο και συχνότερα τα σχολικά τους μαθήματα. Για να μπορέσουν να λυθούν ορισμένα ζητήματα που έχουν προκύψει έπειτα από την έλευση των μεταναστών και
τη φοίτησή τους στα ελληνικά σχολεία, αλλά και για να διατηρηθούν οι όποιες υπάρχουσες καλές συνθήκες, είναι απαραίτητο να υπάρξει κοινωνικό-οικονομική στήριξη από την πολιτεία και από το κράτος αλλά και κατανόηση και βοήθεια των μαθητών από όλη την εκπαιδευτική κοινότητα. |
author2 |
Chantzi, Christina |
author_facet |
Chantzi, Christina Χαντζή, Χριστίνα |
author |
Χαντζή, Χριστίνα |
author_sort |
Χαντζή, Χριστίνα |
title |
Η παρουσία των μεταναστών ως παράγοντας μεταβολής της λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου : απόψεις εκπαιδευτικών |
title_short |
Η παρουσία των μεταναστών ως παράγοντας μεταβολής της λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου : απόψεις εκπαιδευτικών |
title_full |
Η παρουσία των μεταναστών ως παράγοντας μεταβολής της λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου : απόψεις εκπαιδευτικών |
title_fullStr |
Η παρουσία των μεταναστών ως παράγοντας μεταβολής της λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου : απόψεις εκπαιδευτικών |
title_full_unstemmed |
Η παρουσία των μεταναστών ως παράγοντας μεταβολής της λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου : απόψεις εκπαιδευτικών |
title_sort |
η παρουσία των μεταναστών ως παράγοντας μεταβολής της λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου : απόψεις εκπαιδευτικών |
publishDate |
2022 |
url |
http://hdl.handle.net/10889/15897 |
work_keys_str_mv |
AT chantzēchristina ēparousiatōnmetanastōnōsparagontasmetabolēstēsleitourgiastouellēnikoudēmotikouscholeiouapopseisekpaideutikōn AT chantzēchristina thepresenceofimmigrantsasachangingfactorofthefunctionofthegreekprimaryschoolteachersviewsonthetopic |
_version_ |
1771297174034841600 |
spelling |
nemertes-10889-158972022-09-05T06:57:56Z Η παρουσία των μεταναστών ως παράγοντας μεταβολής της λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου : απόψεις εκπαιδευτικών The presence of immigrants as a changing factor of the function of the Greek primary school : teachers’ views on the topic Χαντζή, Χριστίνα Chantzi, Christina Μετανάστες Δημοτικό σχολείο Απόψεις εκπαιδευτικών Κρατική μέριμνα Immigrants Primary school Teachers' views Government care Η παρουσία των μεταναστών μαθητών στο ελληνικό δημοτικό σχολείο είναι ένα ζήτημα που βρίσκεται ακόμη και σήμερα στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος πολλών εκπαιδευτικών καθώς και πλήθους πολιτικών φορέων. Κι αυτό διότι ο αριθμός των μεταναστών που φοιτούν στα ελληνικά σχολεία δείχνει να αυξάνεται, γεγονός που συνιστά τον επαναπροσδιορισμό των σχολικών και εκπαιδευτικών διαδικασιών και στόχων. Σκοπός της παρούσας έρευνας, λοιπόν, αποτελεί η διερεύνηση των απόψεων διαφόρων εκπαιδευτικών σχετικά με τη μεταβολή του τρόπου λειτουργίας του ελληνικού δημοτικού σχολείου έπειτα από την έλευση των μεταναστών. Τα επιμέρους θέματα προς διερεύνηση αφορούν στις σχέσεις μεταξύ γηγενών μαθητών και μεταναστών μαθητών, στο κατά πόσο είναι συνεπής η φοίτηση των μεταναστών στο σχολείο αλλά και στην κρατική μέριμνα σχετικά με την παροχή των κατάλληλων εκπαιδευτικών εφοδίων και το αν θα μπορούσαν να γίνουν ορισμένες ενέργειες ούτως ώστε οι μετανάστες μαθητές να εγκλιματιστούν στο καινούριο περιβάλλον και να ενσωματωθούν. Για να υλοποιηθεί η έρευνα πραγματοποιήθηκαν ημιδομημένες συνεντεύξεις σε 10 εκπαιδευτικούς δημοτικής εκπαίδευσης, με τους περισσότερους να εργάζονται σε σχολεία της Αθήνας. Τα αποτελέσματα της έρευνας έδειξαν ότι, σε γενικές γραμμές, οι σχέσεις γηγενών και μεταναστών βρίσκονται σε ένα καλό επίπεδο χωρίς ιδιαίτερες εντάσεις όπως τις προηγούμενες δεκαετίες. Από την άλλη, θα ήταν απαραίτητο το κράτος να εφοδιάσει του εκπαιδευτικούς με τα κατάλληλα εργαλεία ούτως ώστε να βοηθήσουν ουσιωδώς τους μετανάστες μαθητές κι ότι οι μετανάστες μαθητές – συγκριτικά με το παρελθόν που φοιτούσαν για μικρό χρονικό διάστημα – αρχίζουν να παρακολουθούν όλο και συχνότερα τα σχολικά τους μαθήματα. Για να μπορέσουν να λυθούν ορισμένα ζητήματα που έχουν προκύψει έπειτα από την έλευση των μεταναστών και τη φοίτησή τους στα ελληνικά σχολεία, αλλά και για να διατηρηθούν οι όποιες υπάρχουσες καλές συνθήκες, είναι απαραίτητο να υπάρξει κοινωνικό-οικονομική στήριξη από την πολιτεία και από το κράτος αλλά και κατανόηση και βοήθεια των μαθητών από όλη την εκπαιδευτική κοινότητα. The presence of immigrant students in the Greek primary school is an issue that is still at the center of interest of many teachers as well as many political actors. This is because the number of immigrants attending Greek schools seems to be increasing, which is a redefinition of school and educational processes and goals. The purpose of this research, therefore, is to investigate the views of various teachers regarding the change in the way the Greek primary school operates after the arrival of immigrants. The issues to be investigated are the relationship between indigenous and immigrant students, the consistency of immigrant school attendance, the state's concern about the provision of appropriate educational supplies and whether certain steps could be taken to ensure that immigrant students could acclimatize to the new environment and integrate. In order to implement the research, semi-structured interviews were conducted with 10 primary school teachers, most of whom work in schools in Athens. The results of the research showed that, in general, the relations between natives and immigrants are at a good level without particular tensions as in previous decades. On the other hand, it would be necessary for the state to equip teachers with the appropriate tools in order to substantially help immigrant students and that immigrant students - compared to those who have been studying for a short time -start attending school more and more often their lessons. In order to solve some issues that have arisen after the arrival of immigrants and their attendance in Greek schools, but also to maintain the good existing conditions, it is necessary to have socio-economic support from the state and the polity and empathy and assistance for the students byall the educational community. 2022-03-02T11:10:46Z 2022-03-02T11:10:46Z 2022-03-02 http://hdl.handle.net/10889/15897 gr application/pdf |